A minap találkoztam egy barátnőm lányával, akit utoljára nyolcadikos korában láttam. Annyira megdöbbentem a látványon, hogy hirtelen nem gondoltam át a parázásomat és rákérdeztem, mint egy „jól nevelt” anyuka.
„Nagyon vékony vagy, csak nem történt valami?!”
Mi történt volna? Semmi. Csak éppen van ez a diéta, ami éppen tök divatos a gimiben a lányok között. Én így foglaltam össze magamban amit mondott. (Nem eszem húst, nem eszem szénhidrátot, nem eszem édességet és nem eszem mittudoménmit.) Első körben anélkül, hogy véleményt mondanánk a jelenségről, nézzük meg az alapokat. Információkat arról, hogy melyek a leggyakoribb evészavarok és mik lehetnek a tünetek és a figyelmeztető jelek. A cikket Tatai Csilla vendégszerzőnk írta, aki jelenleg a Debreceni Egyetem, BTK, Pszichológia szakára jár, érdelődési köre az egészségpszichológia.
Az anorexia nervosában a legszembetűnőbb a kóros soványság (18 alatti BMI). Az energiabevitel kevés, a kamaszt az elhízástól való intenzív félelem jellemzi. Az anorexia mögött tulajdonképpen testképzavar és önértékelési zavar húzódik, a beteg irreálisan, kövérnek látja saját testét, bizonyos testrészeit. Az alacsony testsúly és testzsírszázalék miatt felléphetnek menstruációs rendellenességek, amenorrhoea. Egyéb tünet lehet még pl. az alacsony vérnyomás, a hajhullás, a száraz bőr, stb., ezekhez gyakran társul mozgásos hiperaktivitás, intenzív testedzés. Az anorexia ált. 12-18 éves kor között jelentkezik.
A bulimia nervosa legfontosabb jellemzője a kontrollvesztés miatt bekövetkező falásrohamok és az azt követő testsúlycsökkentő manipulációk (önhánytatás, intenzív testedzés, has- és vízhajtók használata, koplalás). A bulimiások testsúly általában a normálisnak tekinthető határok között mozog, az elhízástól azonban szintén félnek. Ez a betegség későbbi életkorban (18 éves kor körül) szokott kialakulni.
Az orthorexia nervosát egészségesétel-függőségnek is nevezhetnénk, hiszen ilyenkor a beteg kórosan, kényszeresen ügyel arra, hogy csak egészséges ételeket fogyasszon, a ,,tisztátalan” ételeket kerüli.
Az evészavarok a sportolókat sem kerülik el. Náluk főleg anorexia athletica jelentkezhet, amikor is a jobb teljesítmény miatt diétáznak, csökkentik a súlyukat. Fiúkra, férfiakra ált. az izomdiszmorfia (inverz anorexia nervosa) jellemző, túl soványnak, nem elég izmosnak látják magukat.
Az elhízás, obesitas (25-nél magasabb BMI) is gondot jelent. Számos komoly szövődménye lehet (pl. szív- és érrendszeri problémák). Ha az organikus okok, testi betegségek kizárhatók, érdemes figyelembe venni a mögöttes pszichés tényezőket.
Az evészavarok kialakulásának, jelentkezésének oka rendkívül összetett. Serdülőkorban fontos a kortársak mint referenciacsoport véleménye, illetve a média által sugárzott irreális szépségideál. Ha a cikkben olvasottakat alaposan és elfogultság nélkül végiggondoljuk, és úgy látjuk, hogy a kamasz viselkedésével, táplálkozási magatartásával valami gond lehet, mindenképp forduljatok szakemberhez, pszichológushoz. Mindig sokkal hatásosabb, ha nem te mondod, hanem egy szakember, hogy baj van. Te legyél az, aki a kamasz mellett áll és segíti őt!
Ha még úgy érzde, hogy nem olyan nagy a baj, csak épp, hogy felfedeztél egy – két árulkodó jelet a fentiekből, akkor gondold át a következőket:
- Mennyire csinálsz nagy ügyet az étkezésekből? Hányszor kérdezed meg, hogy éhes – e, miért nem eszik vagy éppen miért eszik ennyit.
- Hányszor mondod el magadnak és a kamasznak is, hogy te kövér vagy sovány vagy, fogyni akarsz vagy hízni?
- Mennyire szeretnél tökéletes lenni és várod ezt el tőle ugyanígy?
- Mennyire „telepszel” rá az életére?
- Mikor dícsérted meg utoljára őt? És saját magadat?
- Mikor nevettél egy jót? És mikor láttad őt őszintén kacagni?
Ezek korántsem tudományos kérdések, megválaszolásuk viszont nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a kamasz ne meneküljön étkezési zavarok bármelyikébe.
Ha szeretnél havonta Hírlevelet kapni tőlünk, akkor kattints IDE!
Fotó:pexels.com
Oszd meg a véleményed velünk!